Zdrowie

Wypadanie włosów u mężczyzn

Większość mężczyzn doświadcza łysienia typu męskiego (MPHL) od dwudziestego roku życia. Zwykle jest to proces stopniowy i zazwyczaj przebiega symetrycznie, wpływając na czołową część głowy po bokach (obszar dwuskroniowy) i koronę. Niektórzy mężczyźni odczuwają bardziej ogólne przerzedzenie przedniej części skóry głowy. Sprawdź: Lekarz dermatolog Świecie

Podobnie jak FPHL, znany również jako łysienie androgenowe. U niektórych mężczyzn rozwinie się to znacznie wcześniej niż u innych, co może być bardzo przygnębiające. Po raz kolejny nie ma lekarstwa na MPHL, ale przy kuracji, najlepiej jak najwcześniej, włosy mogą odrosnąć i ustabilizować wypadanie włosów.

Dermatolog będzie mógł przeprowadzić badania, aby wykluczyć inne przyczyny wypadania włosów, w tym badania krwi, a czasem biopsję.

Jakie zabiegi mogą pomóc?

Miejscowo stosowany minoksydyl 5% często działa dobrze, ale należy go stosować regularnie, najlepiej na noc. Jest dostępny w postaci balsamów lub pianek, które wmasowuje się w skórę głowy przed snem. Na początku leczenia może dojść do odwracalnego wypadania włosów. Jeśli minoksydyl jest skuteczny, włosy powinny zagęścić się w ciągu 4-12 miesięcy.

Tabletki z finasterydem są lekami antyhormonalnymi przeznaczonymi do leczenia MPHL. Można je stosować codzienni i w połączeniu z miejscowym minoksydylem lub samodzielnie. Należy je brać pod nadzorem lekarza. Przed rozpoczęciem leczenia dermatolog będzie mógł omówić z Tobą możliwe skutki uboczne.

Czasami stosuje się inne metody leczenia, w tym laseroterapię, zastrzyki z osocza bogatopłytkowego i biotynę, chociaż dowody na korzyści są ograniczone, a długoterminowe skutki nie są znane.

Komentarze z Facebooka