Technologia

Rodzaje środków hydrofobowych do obuwia i odzieży

Deszcz, kałuże i błoto pośniegowe — nie chcemy wychodzić na zewnątrz w taką pogodę. Wilgoć szybko wsiąka w nasze ubrania i buty, powodując nie tylko znaczny dyskomfort, ale także pogarszając stan naszego dobytku. Obecnie istnieją jednak skuteczne sposoby ochrony obuwia i odzieży przed wilgocią, brudem i plamami. Znacznie przedłużają “żywotność” odzieży i tkanin, zachowują ich wygląd oraz zapewniają ciepło, suchość i komfort.

Powłoki hydrofobowe do obuwia i odzieży

Istnieją trzy główne rodzaje środków hydrofobowych.

Kremy, które dzielą się na dwa rodzaje:

  • gęste, które zawierają rozpuszczalnik, wosk, tłuszcz zwierzęcy i składniki barwiące. Produkty te są przeznaczone wyłącznie do obuwia skórzanego i z ekoskóry;
  • płynne kremy lub emulsje zalecane do stosowania w ciepłe dni. Taki płyn hydrofobowy zawiera mniej rozpuszczalników lub jest na bazie wody, ale zapewnia tylko niewielką ochronę.

Spray hydrofobowy. Rozwiązania tego typu nadają się do prawie wszystkich materiałów. Spraye hydrofobowe stosowane są do butów i odzieży. Tworzą one cienką warstwę hydrofobową na powierzchni materiału. Kompozycje te różnią się prostotą aplikacji — nawet dziecko zrozumie, jak używać sprayu hydrofobowego. W porównaniu z kremami i emulsjami aerozole mają znacznie dłuższy okres trwałości.

Impregnacje. Dostępne również w postaci aerozoli i sprayów, ale różnią się charakterem działania. Impregnaty w sprayu nie tworzą warstwę na powierzchni materiału, lecz wnikają we włókna materiału i zapewniają najdłuższą ochronę przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.

 

Komentarze z Facebooka