Nieruchomości

Jak się przygotować na komers?

Szkolne bale kończące pewien etap edukacji, stały się już przyjemnym obowiązkiem. W szkołach podstawowych i gimnazjach organizują je rodzice. Na uczelniach wyższych robią to samorządy i korporacje studenckie.

Skąd się wziął?

Nazwa wywodzi się z j. niemieckiego (kommers) i pierwotnie oznaczała uroczyste spotkanie korporacji studenckich. Pieczołowicie pilnowano hierarchii i ustalonych strojów, a ceremonię otwierało odśpiewanie specjalnej pieśni korporacyjnej. Obecnie większość polskich korporacji akademickich organizuje komers raz w roku, kultywując tradycję.

Współczesny komers

Dzisiejszy komers nie jest już tylko studenckim przywilejem. Co ciekawe, wydaje się, że największą popularnością komers cieszy się w gimnazjach – skupmy się zatem na tego typu balach. Chociaż nie ma już jakichś szczególnych obrzędów i regulaminów, cały czas obowiązują dobre maniery i wychowanie – wypada więc z tej okazji zaprosić grono pedagogiczne. Na większości przyjęć, obowiązują eleganckie stroje wieczorowe. Często jest to pierwsza okazja w życiu, żeby wystąpić na takiej gali! Wybór pierwszego garnituru czy wybór wytwornej sukienki na komers jest dla młodych ludzi nie lada wyzwaniem. Warto więc szukać porady u starszych koleżanek i kolegów, którzy pierwszy, dorosły bal mają już za sobą. Wystarczy jeszcze zadbać o odpowiednie menu i dobra zabawa może trwać do późnego wieczora. Na zabawę do białego rana przyjdzie czas na studniówce.

Jakie wydatki czekają rodziców?

Jeżeli zabawa organizowana jest w szkole i nie musimy płacić za wynajem sali, powinniśmy przygotować się na wydatek rzędu 100 – 150 zł. Dodatkowym kosztem będzie oczywiście kupno stroju – tu ceny sukienek zaczynają się od 100 zł., a na garnitur młodzieżowy musimy wydać minimum 300 zł.

Komentarze z Facebooka