Zdrowie

Choroby u dziecka

Szczególnie w zimnych porach roku w szczycie sezonu występują rota i norowirusy, które powodują infekcje żołądkowo-jelitowe. Nudności, po których następują wymioty, którym często towarzyszy gorączka i ból kończyn, zwykle zwiastują drastyczną grypę żołądkowo-jelitową. W większości przypadków kończy się ona po 1 do 3 dniach. Poprzez wymioty i biegunkę organizm może szybko pozbyć się szkodliwych zarazków. W przypadku niemowląt i małych dzieci szczególnie ważne jest wyrównanie utraty płynów i elektrolitów, co może nastąpić bardzo szybko. Istnieją specjalne mieszanki soli cukru i elektrolitów, które szybko przywracają równowagę, a tym samym szybko poprawiają ogólny stan zdrowia.

Sprawdź: Przychodnia Fordon Bydgoszcz

Od jednego do dwóch dni zazwyczaj należy zrezygnować z pokarmów (co dziecku nie zaszkodzi), po 2 – 3 dniach można dodawać do diety lekkie posiłki (kleik ryżowy czy tarte jabłko). Dla niemowląt istnieje oczywiście specjalna mieszanka. 

Kiedy twoje dziecko jest zbyt chore, aby iść przedszkola i szkoły?

Na początku gorączka nie jest chorobą, ale wskazuje, że organizm reaguje na patogeny i mobilizuje układ odpornościowy. Dorośli mają gorączkę rzadziej niż niemowlęta, małe dzieci, a nawet dzieci w wieku szkolnym.

Co może się za tym kryć?

  • Infekcja ucha środkowego, infekcje żołądkowo-jelitowe i zapalenie płuc.
  • Może się również zdarzyć, że Twoje dziecko ma w nocy gorączkę, a rano odzyskuje sprawność.
  • Ból brzucha może mieć wiele przyczyn, takich jak problemy z trawieniem, infekcja jelitowa lub brak wypróżnień przez kilka dni. Ale zwłaszcza w przypadku starszych dzieci, lęki i stres objawiają się również w tym przypadku. W takich sytuacjach sprawdź, czy Twoje dziecko ma gorączkę. Daj mu herbatę i uspokój go. Jeśli ból brzucha nie ustąpi po godzinie lub nawróci, skontaktuj się z pediatrą.
  • Wymioty, podobnie jak biegunka, szybko prowadzą do utraty płynów i soli, co może być niebezpieczne dla dziecka. Wymioty mogą mieć wiele przyczyn, ponieważ żołądek dziecka jest nadal bardzo wrażliwy np. pikantne jedzenie, zbyt zimne napoje lub zepsute jedzenie. W połączeniu z innymi objawami, takimi jak gorączka lub ból brzucha, może to wskazywać na poważniejszą chorobę.Bóle głowy mogą występować samoistnie, ale może im towarzyszyć wiele innych chorób. Występujące same bóle głowy mogą być spowodowane ciepłem, jasnym światłem, nieprawidłową postawą lub zbyt małą ilością płynów.
Komentarze z Facebooka